۱۳۹۱ شهریور ۱, چهارشنبه

«تبعید» متقاضیان پناهندگی در استرالیا به جزیره کوچکی در دل دریاها


خبر چنین است:
"جناح اپوزيسيون دولت استراليا در پارلمان این کشور روز سه‌شنبه، ۲۴ مردادماه، اعلام کرد از تصميم جوليا گيلارد، نخست وزير استراليا، برای انتقال پناهجويان به جزاير کوچک نائورو و پاپوآ گينه نو واقع در اقيانوس آرام حمايت می‌کند." (1)
خواندن تیتر و حتی متن این خبر برای درک عمق «ضد بشری» بودن این تصمیم کافی نیست. برای درک بهتر، باید «نائورو» (Nauru) را در اطلس جستجو کنید (2). تنها وقتی مکان جغرافیایی این جزیره را ببینید، می توانید درک کنید که «تبعید» پناهجویان به این جزیره ی دورافتاده چه معنایی دارد. یعنی هزاران پناهجویی که کشور خود را ترک کرده اند و توانسته اند پس از طی مسیری که سالانه صدها نفر را قربانی می کند، پس از مدت ها انتظار پاسخ درخواست پناهندگی شان، بنا به تصمیم دولت استرالیا که با حمایت جناح اپوزیسیون همراه بود، به جزیره کوچکی در دل آب های آزاد، یعنی جایی در چند هزار کیلومتری کشوری که درخواست پناهندگی داده اند، و حدود دو هزار کیلومتر دورتر از اولین کشور نزدیک، تبعید می شوند.
اغراق نیست اگر بگوییم، خواندن خبری شبیه آن چه در روزنامه های امروز می شد دید، در یک کتاب تاریخ که انعکاس دهنده ی تصمیم مشابهی در زمان دولت های استعماری یا دولت های فاشیستی باشد، ممکن است برای بسیاری از همین مردم استرالیا تکان دهنده باشد.
عمق فاجعه نهفته در این خبر، وقتی نمایان می شود که به حمایت جناح به اصطلاح اپوزیسیون، از این تصمیم «ضد بشری» دولت استرالیا توجه کنیم. حمایت اپوزیسیون دولت مستقر، در واقع نشان دهنده همراهی و حمایت اراده سیاسی همه جانبه «مردم» استرالیا از این تصمیم «ضد بشری» است. به زعم من، این خبر نمونه روشنی است که عمق تناقض ساز و کار دولت های به اصطلاح «دموکراتیک» امروزی را در «نمایندگی» اراده «مردم» نشان می دهد. دولت هایی مدعی «دموکراسی» و «حقوق بشر» که تنها به میانجی صندوق رای مشروعیت نمایندگی مردم را حتی در اتخاذ چنین تصمیم های «ضد بشری» دارا هستند.
وقتی این تناقض آشکار می شود که نگاهی به جایگاه استرالیا در چارت های مربوط به «شاخص دموکراسی» (3) و یا شاخص های «توسعه انسانی» و «حقوق بشر» بیاندازیم که در همه این چارت ها و آمارها این کشور در زمره «بهترین ها» در دنیا قرار دارد.

پانوشت:

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر